"Co má příjít, to přijde, a pak se tomu postavíme."
- Rubeus Hagrid, Harry Potter a Ohnivý pohár (kniha), str. 559

Aktuální povídky:
14. kapitola povídky Nechť se znovu setkáme (o páru Bellarke)
13. kapitola povídky Ples (o páru Bellarke)
4. kapitola povídky Hledání opory (ze světa Harryho Pottera)
3. kapitola povídky Válka emocí (o páru Kabby)
6. kapitola povídky Dvojí tvář (detektivní povídka)
Jednorázová povídka Bellamy Blake - Smíření
Jednorázové povídky:
Odkaz na veškeré jednorázové povídky zde. Všechny se týkají The 100.

Jsem ráda za všechny komentáře, klidně i k starším článkům.

Sirius Black - Můj názor + popis + fotografie

11. prosince 2015 v 15:15 | Liesel |  Harry Potter
Ahoj,
přidávám článek o Siriusi Blackovi, postavě ze světa Harry Pottera.
Pozor - SPOILERY!
Pár základních údajů
Jméno: Sirius Black III., též známý jako Tichošlápek (přezdívka od Pobertů), Čmuchal (krycí jméno od Harryho, Hermiony a Rona) nebo Vězeň z Azkabanu
Výskyt: Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Fénixův řád a Harry Potter a Relikvie smrti (když šel Harry do Zapovězeného lesa na smrt, tak si pomocí Kamene vzkříšení promluvil s duchy Siriuse, Remuse a svých rodičů)
Narození: 03. 11. 1959, v Anglii
Úmrtí: 18. 06. 1996, ve věku 36 let, na Odboru záhad, v boji s Bellatrix Lestrangeovou
Rodina: Orion Black (otec), Walburga Blacková (matka) a Regulus Black (bratr)
Přátelé: James Potter, Remus Lupin, Peter Pettigrew (pouze ve škole), Lily Evansová-Potterová, Harry Potter (Sirius byl jeho kmotrem)
Školní kolej: Nebelvír, Bradavická škola Čar a kouzel
Válečná strana: Dobro - Fénixův řád
Krevní příslušnost: Čistokrevný kouzelník
Herec: Gary Oldman

Shrnutí Siriusovi dějové linky:
Sirius Black chodil do Bradavické školy Čar a kouzel se stejně starými nejlepšími přáteli - Jamesem Potterem, Remusem Lupinem a Petterem Pettigrewem. Tito čtyři chlapci si říkali Pobertové (anglicky Marauders) a byli známými školními rebeli, kteří ale měli dobré srdce - až na Petera Pettigrewa, z toho se později stal Smrtijed, který zradil své přátele. Pobertové např. zmapovali celou Bradavickou školu, když nakreslili Pobertův plánek. Sirius se kamarádil i s Lily Evansovou, nejspíše ale až potom, co s ní začal James chodit.
Sirius pocházel z čistokrevné, bohaté a tehdy vážené kouzelnické rodiny, která neměla ráda mudly a nečistokrevné kouzelníky a čarodějky, přesto, možná právě proto, měl úplně odlišné názory, kvůli čemuž odešel v šestnácti z domu a pobýval u Potterových. Mimo jiné způsobil Sirius ve své rodině rozruch, když porušil rodinnou tradici a místo do Zmijozelu byl zařazen do Nebelvíru, kde se seznámil se svými přáteli.
Sirius se ještě v školních letech stal zvěromágem, spolu s Jamesem a Peterem, aby jim Remus nemohl při a po svých vlkodlačích proměnách ublížit. Siriusova zvířecí podoba spočívá v černém chlupatém psu, který trochu připomíná vlka.
Se svými přáteli si rád utahoval ze Severuse Snapea, někdy to přecházelo až v šikanu. To způsobilo, že Severus Poberty vyloženě nesnášel.
Když mu bylo jednadvacet, byli zabiti jeho přátelé Lily a James Potterovi, kterým byl svatebním svědkem, a Sirius byl díky Peterovi obviněn z jejich zrady a ze zabití Petera Pettigrewa a dvanácti mudlů. Všechna obvinění byla falešná, ale nikdo, kromě Albuse Brumbála, mu nevěřil, dokonce ani Remus Lupin ne. Sirius si odseděl v kouzelnickém vězení Azkabanu 12 nespravedlivých a krutých let, které přežil jen díky svému zvěromágství, potom utekl roku 1993. Po skoro roce skrývání (roku 1994), se mu podařilo přesvědčit Harryho Pottera, Rona Weasleyho, Hermionu Grangerovou a Remuse Lupina o své nevinně, čímž získal starého kamaráda zpět a mohl navázat vztah se svým kmotřencem Harrym. Sirius by se byl rád postaral o Harryho, ale nemohl, protože byl stále hledaným zločincem. Školní období roku 1994-1995 strávil schováváním se v jeskyni. Poté se, v období 1995-1996, schovával na Grimmauldově náměstí 12, v domu, který dříve patřil jeho rodičům, dokud neumřeli. Grimmauldovo náměstí 12 se tak stalo Hlavním štábem Fénixova řádu, kterého byl Sirius členem.
Sirius se snažil být Harrymu dobrým kmotrem i kamarádem, to bylo ale komplikované, protože se musel Sirius skrývat. 18. 06. 1996 se Sirius zapojil do bitvy na Odboru záhad, kde byl zabit Bellatrix Lestrangeovou. Oficiálně očištěn ze všech nespravedlivých obvinění byl až po své smrti.
Později se objevil ještě v Harrym Potterovi a Relikvii smrti, roku 1998, kdy Harry použil Kámen vzkříšení, aby si mohl promluvit se Siriusem, Remusem a svými rodiči.
Harryho první syn byl pojmenován James Sirius Potter, na uctění Jamese a Siriuse.

Charakter
Sirius je hodně emočně silný a zároveň oslabený, kvůli všemu, co zažil, což ho sice učinilo silným, ale navěky ho to zranilo. Je laskavý, loajální, upřímný, obětavý a přátelský, ale špatně se mu navazují vztahy, už kvůli jeho pověsti "šíleného masového vraha" a "zrádce". Postupem času je trochu zahořklý, protože se málo vídá s Harrym a ostatními, bydlí v domě, který dříve patřil jeho šílené rodině, a protože nemůže pro Řád udělat nic moc užitečného - nemůže se účastnit bojů a různých akcí. Jedinou výjimkou jeho laskavosti je občasné chování k lidem, kterými vyloženě opovrhuje, v těchto případech je schopen chovat se povýšeně, lhostejně nebo agresivně. O tom by mohl povídat třeba Severus Snape, Siriusem přezdívám Srabus, a Krátura, domácí skřítek, který zastává staré tradice a názory rodu Blacků, a proto se nemají se Siriusem v oblibě.
Je statečný, ale nezodpovědný. Mládí mu bylo ukradeno, když byl v jednadvaceti letech zavřen do Azkabanu, takže si ho dostatečně neodžil, a proto se o to někdy pokouší, především prostřednictvím Harryho, ve kterém hodně vidí Jamese. To je vidět, když se s ním chce setkat v Prasinkách, ve své zvířecí podobě (v knize Harry Potter a Fénixův řád), ale Harry to nedovolil, protože je to moc riskantní, na to mu Sirius řekne, že právě riziko, že je můžou chytit (a v případě Siriuse, jakožto hledaného zločince, na místě popravit), by Jamese bavilo. Jeho nezodpovědnost, a zároveň touha alespoň po troše svobody a láska k Harrymu, se projevuje také, když doprovází Harryho na vlakové nádraží ve své zvířecí podobě, kde ho pozná Lucius Malfoy. Jeho nezodpovědnost je ale hodně podporována naprosto přirozenou touhou po svobodě, které si nikdy moc neužil, a touhou stýkat se se svými přáteli a kmotřencem Harrym, které vídá málo. Na druhou stranu, je nezodpovědný, ale hodně samostatný. Ale na jeho mladém nezodpovědném duchu je něco dobrého - jeho vtipnost, jeho rebelství, jeho mladická divokost a odvážnost. To se projevuje především ve vztahu s Harrym. Jeho mladý duch je sice rizikový a nezodpovědný, ale zároveň je to prostě Sirius.

Citáty
"Raději zemřít, než zradit své přátele!"
- Sirius Black, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (kniha), str. 333
"Ti, které milujeme, nás nikdy neopustí. A vždycky je najdeš. Tady (ukázal na Harryho srdce)."
- Sirius Black, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (film)
"Pokud chceš vědět, jaký někdo doopravdy je, všimni si jak se chová ke svým podřízeným, ne k sobě rovným."
- Sirius Black, Harry Potter a Ohnivý pohár (kniha), str. 412
(Mimochodem, tímhle si Sirius tak trochu sám podkopává nohy, protože k podřízenému domácímu skřítkovi Kráturovi se choval nepěkně - Krátura se k němu taky choval nepěkně, ale stále to byl Sirius, kdo byl nadřízený)
"Všude kolem jen samá hrůza... strach... nejistota... Tak to tenkrát chodilo. Takové časy vykřešou z některých lidí to nejlepší, a z jiných zas to nejhorší."
- Sirius Black, Harry Potter a Ohnivý Pohár (kniha), str. 413
"Teď mě musíš pozorně poslouchat, Harry. Ty nejsi špatný člověk. Jsi dobrý člověk, kterému se přihodily špatné věci. Rozumíš? Navíc, svět není rozdělený na dobré lidi a Smrtijedy. Každý má v sobě světlou i temnější stránku. Záleží na tom, kterou z nich si vybere. To rozhoduje, kým jsme."
- Sirius Black, Harry Potter a Fénixův řád (film)
"Až to všechno skončí, budeme opravdová rodina, uvidíš. (Obejme Harryho)"
- Sirius Black, Harry Potter a Fénixův řád (film)

Klady
Věrnost, loajalita ke svým blízkým, k dobré věci, k vlastnímu přesvědčení
Laskavost k většině lidí a tvorů
Samostatnost
Velká vnitřní síla
Statečnost
Obětavost
Rebelství
Upřímnost
Touha po svobodě

Zápory
Chování k Severusovi v mládí
Chování ke Kráturovi
Někdy až přílišná nezodpovědnost - ale bez ní by to nebyl Sirius :-)

Můj názor
Sirius je jedna z mých nejoblíbenějších postav. Má nějaké zápory, ale na to, jak měl těžký život a jakou měl rodinu, si vede moc dobře, a kladů je rozhodně více. Krom toho, všichni máme své zápory a jsem ráda, že ani Sirius není dokonalý. Jen si upřímně neumím moc představit, jak by to fungovalo, kdyby se Sirius opravdu mohl starat o Harryho. Jim oběma by se to asi líbilo :-), ale se zodpovědností a nějakými pravidly by to trochu vázlo, zato o zábavu a pochopení by nebylo nouze. Je mi líto, že Sirius zemřel, ale jeho smrt byla popsaná velmi dobře, krom toho umíral poměrně spokojený a navíc způsobem, který si sám pro sebe možná představoval - v boji za správnou věc, po boku svých přátel.

Hodnocení
Literární výkon - při popisu a vytváření Siriusovy postavy: 10/10 (plný počet bodů)
Herecké výkon - při hraní Siriusovi postavy: 10/10 (plný počet bodů)
Charakter postavy, chování postavy: 10/10 (plný počet bodů)
Dějová linka postavy v knize: 10/10 (plný počet bodů)
Dějová linka postavy ve filmu: 8/10

Fotografie
A co vy? Líbí se vám svět Harryho Pottera? Jaký je váš názor na Siriuse Blacka? Je dobře, že je Harryho kmotr? Měl mít možnost se o Harryho starat? Měl umřít nebo zůstat naživu? Pište v komentářích.
Liesel
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama