"Co má příjít, to přijde, a pak se tomu postavíme."
- Rubeus Hagrid, Harry Potter a Ohnivý pohár (kniha), str. 559

Aktuální povídky:
14. kapitola povídky Nechť se znovu setkáme (o páru Bellarke)
13. kapitola povídky Ples (o páru Bellarke)
4. kapitola povídky Hledání opory (ze světa Harryho Pottera)
3. kapitola povídky Válka emocí (o páru Kabby)
6. kapitola povídky Dvojí tvář (detektivní povídka)
Jednorázová povídka Bellamy Blake - Smíření
Jednorázové povídky:
Odkaz na veškeré jednorázové povídky zde. Všechny se týkají The 100.

Jsem ráda za všechny komentáře, klidně i k starším článkům.

Ideální svět za tajemnými dveřmi aneb Koralina od Neila Gaimana

20. prosince 2015 v 17:31 | Liesel |  Téma týdne
Toto je článek k tématu týdne Ideální svět. Spisovatel Neil Gaiman napsal knihu Koralina, které se dostalo i filmového zpracování Koralína a svět za tajemnými dveřmi. Někdo může znát Koralinu i jako komiks. Upozorňuji, že v článku můžete narazit na SPOILERY.


Ti z vás, co četli/viděli Koralinu, vědí, že Koralina najde dveře, které se sice zdají být zazděné, ale ve skutečnosti vedou do jiného světa. Do dokonalého světa. Do ideálního světa. Je zde druhá a lepší matka, druhý a lepší otec, lepší kamarádi, lepší sousedé, lepší hračky, lepší jídlo, lepší dům... vše je "druhé", ale lepší. Až na kočku, ta je jen jedna, stále stejná, a také vlastně jediná dobrá a skutečná v tom lepším světě.

Pro Koralinu, která se v životě poměrně nudila, byl tohle ráj. Kdo z nás občas nezatoužil po lepším světě? Kdo z nás nechtěl, aby se věci staly lepšími? Jenže věci nemohou být lepšími navždy. Vždy je nějaké "ale". A i kdyby žádné "ale" nebylo, bylo by to lepší?

"Já nechci, cokoliv se mi zachce. Nikdo to nechce. Co by to bylo za legraci, kdybych jednoduše dostala, co chci. Jen tak, jako nic. To by přece byla samozřejmost, vůbec nic by to neznamenalo. Co z toho?" - Koralina Jonesová, kniha Koralina od Neila Gaimana, str. 120

A já s ní souhlasím. Život by nebyl o ničem, kdybychom měli všechno. O nic bychom se nesnažili, nic bychom neztratili, nic bychom nezískali, nic bychom nezničili, nic bychom nevytvořili.

Svět, který Koralina našla, se zdál být ideální. Bylo jí nabízeno všechno, bylo jí nabízeno cokoliv. A ona to nechtěla. Protože věděla, že jsou zde velká "ale", protože nechtěla mít cokoliv.

V příběhu byla "ale". Začínala přišitím knoflíků místo očí, pokračovala přes ztrátu opravdové rodiny, opravdového světa a končila zavřením za zrcadlem, kde se pomalu umíralo. Takže to vlastně žádný ideální svět nebyl, ale zdál se takový být.

Ostatně, tak to bývá i ve skutečnosti. Ideální věci se skrývají, a když je odhalíme, pomalu zjišťujeme, že nejsou ideální. Anebo to nezjistíme, pak žijeme v iluzi. Existují ideální momenty, ideální místa. Ale neexistuje ideální svět. Možná tak v něčí fantazii. Ale i tam by to bylo docela o ničem, kdyby se vůbec nic špatného nedělo. Ztratilo by se napětí a mnoho dalšího.

Tento článek je možná zmatený a trochu o ničem, ale snažila jsem se přidat alespoň nějaký příspěvek k tématu týdne, a prostě mi na mysl přišla Koralina.


Četli/viděli jste Koralinu? Líbila se vám kniha? Líbil se vám film? Co si myslíte o ideálním světě? Pište v komentářích.
Liesel
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Percabeth Percabeth | Web | 21. prosince 2015 v 16:17 | Reagovat

Moc krásně napsaný článek. Vystihla jsi úplně všechno. Koralínu miluju.. je to snad můj 1 nejoblíbenější animovaný film. Film jsem viděla a knihu četla a přiznávám, že se mi více líbil film. Byl dobře propracovaný a zbožňuju celý ten děj :3
O ideálním světě si myslím, že nikdy neexistoval, neexistuje a ani nikdy existovat nebude. Protože vždycky tady bude něco, co nám bude stát v cestě.

2 Liesel Liesel | E-mail | Web | 21. prosince 2015 v 19:41 | Reagovat

[1]: Děkuji za krásný komentář :-). Naše názory se shodují. Také se mi líbil více film a myslím si, že film Koralína a svět za tajemnými dveřmi je jeden z nejlepších animovaných.
A ano, vždy nám bude něco stát v cestě, a to je svým způsobem i dobře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama