"Co má příjít, to přijde, a pak se tomu postavíme."
- Rubeus Hagrid, Harry Potter a Ohnivý pohár (kniha), str. 559

Aktuální povídky:
14. kapitola povídky Nechť se znovu setkáme (o páru Bellarke)
13. kapitola povídky Ples (o páru Bellarke)
4. kapitola povídky Hledání opory (ze světa Harryho Pottera)
3. kapitola povídky Válka emocí (o páru Kabby)
6. kapitola povídky Dvojí tvář (detektivní povídka)
Jednorázová povídka Bellamy Blake - Smíření
Jednorázové povídky:
Odkaz na veškeré jednorázové povídky zde. Všechny se týkají The 100.

Jsem ráda za všechny komentáře, klidně i k starším článkům.

10 důvodů, proč si přečíst knihy o Harrym Potterovi

20. listopadu 2015 v 16:22 | Liesel |  Harry Potter
Ahoj,
rozhodla jsem se napsat článek s deseti důvody, proč si přečíst knihy o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové.


10 důvodů, proč si přečíst knihy o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové

1. Vysvětlení
Jestli znáte filmy o Harrym Potterovi, pak jste si nejspíše všimli, že v nich mnoho věcí není vysvětleno. Možná vás vysvětlení zajímají, možná ne, každopádně, díky knize spoustu věcí pochopíte. Jak? Proč? Kdo? Kde? Kdy? Jestli se vám takové otázky honí hlavou, pak alespoň na některé z nich dostanete odpověď.

2. Humor
Během čtení jsem opakovaně měla pocit, že vyprsknu smíchy, někdy jsem se opravdu musela ovládat :-). Jistě, i ve filmech jsou vtipné momenty, ale ty, které jsou v knize, obzvláště některé týkající se Severuse Snapea, jsou velice dobré. Nebudu prozrazovat, které momenty to jsou, alespoň ne v tomto článku :-), abych vám nezkazila překvapení a zábavu.

3. Napětí
I když znáte filmy nazpaměť, tak jako já ;-), a myslíte si, že vás nic nepřekvapí, mýlíte se. V knize je mnoho momentů, které ve filmech vůbec nenajdete, takže budete ohledně některých věcí napjati, jak to dopadne. No, a pokud filmy neznáte, nebo si je nepamatujete, pak budete napjatí k prasknutí, jak vlastně dopadne celý ten velký příběh.

4. Procítění
Ve filmech jsou různé emoční situace zahrané výborně, ale ani kniha v tomto ohledu není k zahození. Velice dobře tam jsou popsány myšlenkové pochody, především ty Harryho, ale i emoce ostatních dobře pochopíte. Do mnoha postav se díky dobrému popisu dokážete vcítit a pochopit jejich činy, byť se třeba nezachovali nejlépe.

5. Dobře zpracovaná temná stránka
Celým příběhem se táhne jakási temnota, která výrazně vystoupí, až po návratu lorda Voldemorta, a v posledním dílu by se dala krájet. Ta temnota se skládá z pocitů beznaděje, osamocení, bolesti, viny, vzteku, smutku, pochybností... Ze všech těch negativních emocí, se kterými se občas potká každý. A nutno napsat, že J. K. Rowlingová tu temnotu dokázala popsat skvěle. Nejenže se do postav dokážete dobře vcítit - i když ony postavy mají náladu temnou, zatímco vy jste veselí -, což souvisí s předchozím bodem o procítění. Těžko se to popisuje, ale zkusím to. Tímto bodem chci totiž poukázat na to, že i přes veškerou tu temnotu, která je velice znatelná v pátém, šestém a sedmém díle, je příběh stále plný naděje, lásky a radosti. Byť jsou momenty, kdy v knize lásku, naději ani radost nenajdete, tyto tři věci se táhnou celým příběhem a jsou dobře zkombinované s onou temnou stránkou. Ať už jste pesimista, optimista, či realista, kniha vás může zaujmout.

6. Procvičení myšlení a empatie
Příběh je složitý a hodně propletený. Jednotlivé postavy dělají dobré i špatné věci, z dobrých i špatných důvodů, jejich činy mají dobré i špatné následky. Abyste celý příběh pochopili, budete muset přemýšlet. Takže se váš mozek trochu procvičí. Také, jak už je popsáno v čtvrtém bodě, budete prožívat pocity jednotlivých postav, díky čemuž se procvičíte v empatii, a třeba se i poučíte, že není radno někoho hned odsuzovat.

7. Porovnání
Až si přečtete knihy, budete je moci porovnávat s filmy - pokud filmy znáte. Budete moci posoudit, jestli je lepší film nebo kniha, v čem se film liší od knihy, v čem je film lepší než kniha, v čem je kniha lepší než film... A samozřejmě nemusíte knihu porovnávat jen s její filmovou adaptací, ale i s jinými knihami.

8. Únik od reality
Realita je všelijaká, někdy třeba dost nudná nebo drsná, takže neuškodí, když z té reality alespoň na chvíli utečeme. Je to skvělý pocit po náročném dni, když se ponoříte do světa plného kouzel, kde spolu s Harrym a ostatními postavami navštívíte Bradavice, Prasinky nebo jiné kouzelné místo, a začnete prožívat jejich příběh.

9. Je to literární fenomén
Tento bod může být i odpuzující, jsou totiž lidé, kteří nechtějí něco číst právě proto, že to všichni znají. Je pravda, že Harryho Pottera zná spousta lidí. To ale neznamená, že ho všichni četli. I když, je pravda, že ho četlo spoustu lidí. To, že danou knihu četlo spoustu lidí na jednu stranu znamená, že když si ji přečtete vy, můžete si připadat lehce neoriginální, na druhou stranu, nebudete pozadu. Nebudete se obávat toho, že si jednoho dne lidé ve vaší společnosti začnou vyměňovat literární zážitky ohledně Harryho Pottera, a vy budete za jediného "nevzdělance", který ty knihy nečetl. Jistě, někdy stačí, abyste znali filmy, ale knihy jsou v některých věcech jiné, takže byste taky mohli pěkně narazit. A navíc, to, že knihu četlo hodně lidí, také svědčí o tom, že to bude kvalitní a napínavý příběh. A díky tomu, že Harryho Pottera četlo spoustu lidí, třeba najdete s někým společnou řeč právě na toto téma.

10. Čtení je dobré
To platí obecně, čtení je dobré. Vzdělává, poučuje, zabaví, rozesměje, rozpláče, někdy i naštve. No, a ten, kdo čte - třeba Harryho Pottera, dělá věc pro mysl prospěšnou.

Znáte Harryho Pottera? Četli jste knihy? Co si myslíte o příběhu Harryho Pottera? Souhlasíte s výše uvedenými důvody? Změnili/přidali/ubrali byste nějaký? Pište v komentářích.
Liesel
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama