"Co má příjít, to přijde, a pak se tomu postavíme."
- Rubeus Hagrid, Harry Potter a Ohnivý pohár (kniha), str. 559

Aktuální povídky:
14. kapitola povídky Nechť se znovu setkáme (o páru Bellarke)
13. kapitola povídky Ples (o páru Bellarke)
4. kapitola povídky Hledání opory (ze světa Harryho Pottera)
3. kapitola povídky Válka emocí (o páru Kabby)
6. kapitola povídky Dvojí tvář (detektivní povídka)
Jednorázová povídka Bellamy Blake - Smíření
Jednorázové povídky:
Odkaz na veškeré jednorázové povídky zde. Všechny se týkají The 100.

Jsem ráda za všechny komentáře, klidně i k starším článkům.

Význam slova "nikdy"

29. června 2015 v 20:14 | Liesel |  Téma týdne
Ahoj,
rozhodla jsem se napsat první článek k tématu týdne, kterým je momentálně slovo "Nikdy".
Já osobně rozděluji slovo "nikdy" do šesti skupin. V tomto článku se můžete dočíst do jakých.1. Fráze
Slovo "nikdy" už dávno ztratilo sílu svého významu a tak je často používáno jen tak, jako fráze či módní výraz. V takovýchto případech se člověk ani nezamýšlí nad významem tohoto slova, prostě plácne "nikdy" a konverzace jde dále. Ráda bych uvedla nějaký příklad, ale těžko se něco takového vymýšlí. V tomto případě vždy záleží na kontextu.
Někdy může být za frázi považována věta "Nikdy neříkej nikdy" (v angličtině "Never say never"), ale opět záleží na kontextu.

2. Přesný opak - ironická provokace
Čím dál častěji lidé říkají pravé opaky svých myšlenek a svého jednání. Někdy takto učiní v ironickém prohlášení, které je dobře znát, a má posluchače vyprovokovat a/nebo zesměšnit. Je to dost časté v hádkách, ale i v diskusích nebo obyčejných konverzacích.
Např. dítě/teenager/partner(ka) má po sobě umýt nádobí. Vy se vrátíte unavení z práce/ze školy a nádobí je neumyté, i přesto, že už mělo být dávno umyté a dítě/teenager/partner(ka) to dobře věděl(a) a měl(a) na to dostatek času a sil. Začne hádka, ve které může padnout výraz "Neboj, už nikdy nezapomenu umýt nádobí!", který je v naprosté většině ironicky myšlen. Dost často k tomu může být dodáno "Už nikdy nezapomenu splnit tvůj rozkaz, protože nemám nic jiného na práci!", což bývá také myšleno ironicky.

3. Přesný opak - falešný slib
Také jsou čím dál častější falešné sliby, kdy dotyčný už dopředu ví, že svůj slib nebude schopen splnit a/nebo ví, že svůj slib ani nechce splnit, ani se o to nebude snažit. Také je to často používáno v konfliktech, ale nejen v nich.
Např. partner(ka) podvede partnera(ku) a podváděný to zjistí. Poté na partnera(ku) zatlačí a dá podmínku, že podvádění skončí nebo skončí vztah. Pak mohou přijít falešné sliby tipu "Už nikdy tě nepodvedu, byla to chyba. Já tě miluju a nechci tě ztratit...". Samozřejmě, že to může být i pravda, ale stejně tak to může být jen falešný slib.

4. Už nikdy znovu
Každý z nás dělá chyby, někdy i velké a hrozné chyby, které už nechceme/nemůžeme zopakovat. A pak se opravdu snažíme "Už nikdy znovu" dodržet. Někdy se to povede, někdy se to nepovede...
Např. někdo v hádce uhodí své dítě, řekněme, že mu dá silnou facku. Možná hned, možná později (možná nikdy) si uvědomí, že to byla chyba a že si to dítě nezasloužilo. Poté se snaží své jednání napravit (omluví se, vysvětlí to...) a především se snaží své jednání neopakovat.

5. Tohle nikdy
Téměř každý z nás má hranice, které by opravdu nikdy nepřekročil a také má téměř každý z nás omezení, která by nikdy nepřekonal.
Např. se nechcete dopustit žádného kriminálního činu a tudíž máte jasnou hranici, že byste nikdy nikomu bezdůvodně neublížili a nezabili ho. Ovšem, i takovou hranici můžete někdy porušit, i když nechcete - sebeobrana (to ale není bezdůvodné ublížení/zabití, přesto to většinu lidí pronásleduje do konce života), psychická porucha...
Nebo třeba nemáte talent na malování a kreslení a víte, že byste nikdy nedokázali namalovat nějaký významný obraz, který by se zapsal do dějin. Ale i to se může stát, pravděpodobnost je ale velice malá.

6. Záměna slov "nikdy" a "někdy"
Někdy může jít jen o přeřeknutí, v případě psaného slova o překlep. Někdy si ale nemusíme uvědomovat význam a rozdílnost těchto slov, a proto je můžeme zaměnit. Někdy také můžeme záměrně tato slova zaměnit, kvůli vizitce před okolím.
Např. na otázku zda jste někdy kouřil(a) odpovíte "Někdy...", protože chcete vypadat "cool" (třeba před novými přáteli), i když jste nikdy nekouřil(a).

A jaký je váš názor na slovo nikdy? Jak ho (ne)používáte? Přidali nebo ubrali byste nějakou z těchto skupin? Jak se vám líbil tento článek? Pište v komentářích.
Liesel
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 29. června 2015 v 21:09 | Reagovat

Myslím si, že toto slovo by z našich slovníků rozhodně vymizet nemělo, ale někteří lidé ho používají až příliš často. Krásný článek!

2 Liesel Liesel | Web | 30. června 2015 v 17:39 | Reagovat

Děkuji za komentář. Mimochodem, máš pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama